Jdi na obsah Jdi na menu
 


Call of Duty 3

Call of Duty 3

 

První díl vyšel coby počítačová hra v roce 2003. Způsob, jakým CoD dokázalo zaujmout hráče, byl v té době skutečně revoluční. Vždyť už jen obyčejný tutorial vás vtáhnul přímo do hry a principy virtuálních přestřelek vám byly vštěpovány do hlavy samotným velitelem (ať se přihlásí ten, kdo se ho nepokusil ani jednou zastřelit :)), který vás provedl vším podstatným, od plazení, přes střelbu do plechovek od limonád, až po "čištění" objektů plastickými trhavinami. Když jsem se dopracoval do poslední mise, odehrávajíc se ve válkou zničeném Berlíně, bylo mi až líto, že to všechno už končí, technické zpracování a samotný příběh byl natolik silný, že pro většinu hráčů bylo opravdu velmi obtížné se od hry odloučit.
Druhé pokračování bylo opět ukázkou toho, že borci z Infinity Ward umí vytvořit něco, co dokáže okouzlit nejenom grafikou a prvotřídními zvuky, ale i skvělou atmosférou a dechberoucími scénami. Ovšem většina hráčské komunity si na všechny tyto vymoženosti již zvykla a tak se CoD 2, stejně tak jako dva konzolové tituly Finest Hour a Big Red One, nedočkalo takových ovací jako díl první. Čas ale dospěl do doby, kdy mají vývojáři v rukou nástroj pro mnohé z nás s téměř nevyčerpatelnými možnostmi. Ano, jedná se o vývojářský kit PlayStation 3, a pokud bychom se měli začít těšit na něco, co nás v den vydání stoprocentně srazí na kolena, mělo by to být právě Call of Duty 3!

Z oblohy se řítí hořící letadlo pronásledováno mohutným černým dýmem, vy jen sotva popadáte dech, z posledních sil zvedáte do rukou svoji zbraň, váš kolega na vás pokřikuje, abyste už konečně vyrazili. Pokoušíte se o běh, po chvíli padáte k zemi. Váš parťák byl rychlejší, asi dva metry před vámi ho vidíte zasáhnutého několika kulkami jak umírá. Hledáte střelce, klepou se vám ruce, když už ho máte na mušce, střílíte, možná vyplýtváte až zbytečně příliš munice, ale ve chvíli, kdy vás dělí jen jedna přesná rána vašeho protivníka od jisté smrti, nad tím vůbec nemáte čas přemýšlet. Sápete se dál, před vámi právě projíždí tank, trochu se zarazíte, ale i tak pokračujete, v dáli slyšíte mohutné výbuchy a nářek vašich kamarádů.
Najednou zahlédnete kus helmy dalšího německého vojáka, snažíte se ho zastřelit, ale nepřítel se stačil včas schovat za zeď. Váháte, jestli ho máte následovat, ale uvědomíte si, že buď zabijete vy jeho, nebo on vás. Pomalu se plížíte k rohu zdi, když jste již dostatečně blízko, někdo vám vyrazí zbraň z ruky, chcete ji rychle sebrat, ale ten skopčák byl rychlejší a snažíc se vás umlátit vlastní zbraní se na vás bezhlavě vrhne. Naštěstí rychle zareagujete a začnete se přetlačovat. Očividně vám zbylo ještě víc síly než vašemu soupeři, a tak ho srážíte k zemi, berete mu jeho kulomet a jedním dobře mířeným úderem pažby do lebky ho následně vyřazujete ze hry...
Přesně takhle bych popsal krátký trailer, který doprovázel CoD 3 na letošní E3. Okamžiků, jako je tento, autoři přislíbili stovky. CoD 3 by už neměl být jen chaotický nášup adrenalinových misí, ani nijak slátaný slepenec příběhu jednoho vojáka bez větší snahy o zachování alespoň základní dějové linie, tentokrát by měl mít hráč pocit, že po celou dobu několika desítek hodin herního času ovládá nějaký hollywoodský válečný trhák s rozpočtem, jaký měly všechny tři díly Matrixu dohromady.
K tomuto pocitu by nám měl dopomáhat důmyslný systém in-game videí, během kterých si odpočinou vaše opocené prsty, ovšem při nichž se budou do konzole ládovat všechna důležitá data potřebná ke běhu následující mise. Autoři se tak snaží docílit elegantnosti God of War, v němž je loadovací obrazovka k zahlédnutí pouze několik desítek sekund po zapnutí PS2. Pokud však čekáte, že budete na tyto animace pouze pasivně civět, rychle se proberte. Za potřebí budou vaše rychlé reakce, jelikož nikdy nevíte, kdy vám hra opět předá kontrolu nad postavou. Pokud jste někdy hráli brilantní adventuru Fahrenheit, budete již na situace, kdy se vám objeví na obrazovce "Get ready!" a vzápětí různé tlačítkové kombinace, zvyklí.

Když se zaměříme na technickou stránku, jasně můžeme odvodit z dostupných screenshotů, že v této hře má prsty hardware PS3 a XBOX360. Opravdové orgie začínají ve chvíli, kdy procházíte rozbombardovaným bojiště, jež překypuje zničenou vegetací, výbuchy vytvarovaným terénem a kusy kamenného zdiva z dalekých staveb. Na každý detail se u CoD 3 hledí s tak grandiózní precizností, že i když si mnohých možná napoprvé ani nevšimnete, přidávají celé hře na realitě a dotvořují tak celkovou atmosféru. Ať už jde o drobounké úlomky omítky odlepující se od otřásajících se budov nebo o vyšlapané pěšinky, které za sebou vojáci zanechávají (díky rostlinstvu, které reaguje na zásahy zvenčí je tak mnohem snadnější určit, kde se schovávají nepřátelští vojáci), všechny tyto drobnosti posouvají CoD 3 stále blíž a blíž k potencionálnímu titulu akční hra roku 2006.

Slogan "Dostaňte se blíž než kdykoliv předtím", kterým se CoD 3 chlubí ve svém traileru, nebyl zvolen jenom tak náhodně. Přetlačování, jež jsem vám popisoval o několik odstavců výše, není jen tak nějakou kosmetickou libůstkou prezentačního videa, nyní se stává součásti samotné hry. Když vás nepříjemně překvapí nepřítel a vy stihnete včas rychle zareagovat, přenesete se do zápasnické mezihry, kdy mačkáte tlačítka přesně tak, jak je po vás žádáno, abyste opět získali kontrolu nad situací. Pokud vše zvládnete tak, jak bude potřeba, vyhrajete a budete moci pokračovat dál ve válce proti fašistům, pokud to ovšem nezvládnete, váš protivník bleskurychle využije situace a aniž byste si stihli odříkat modlitbičku, spěšně vás pošle na onen svět. Kolují zvěsti, že by autoři mohli k této minihře využít pohybový senzor ovladače PS3 a Nintendo Wii.

Další kapitolou neodmyslitelně patřící ke CoD je multiplayer. Sice ještě není vůbec jisté, jak to bude s podporou online hraní na PS3 v České republice, ale pokud se na nás usměje štěstí, máme se dozajista na co těšit. V multiplayerovém režimu se bude moci zúčastnit najednou až 24 hráčů, a pro XBOX 360 až 32 hráčů, což by pro engine, který v singleplayeru slibuje až 70 vojáků v jednom záběru při plynulém chodu hry, neměl být žádný problém. Vývojáři slibují spoustu novinek, jako jsou specializace hráčů v MP či zbrusu nové herní módy, které by vás měli zabavit na slušnou dobu. Dle mého názoru zní ale nejlákavěji přítomnost vozidel (od vojenských motocyklů, přes terénní džípy, až po opancéřované tanky) v online režimu. Uvidíme, jak to nakonec bude vše vypadat v době vydání.

Ať už sledujete trailer, in-game video, či jen zíráte na screenshoty z Call of Duty 3, musíte být přinejmenším mile překvapeni z toho, co si na nás autoři chystají. Všechna ta paráda, všechny ty dynamické výbuchy, záchvaty šílenství na bojišti a dokonce ani ta precizní příprava obsahující i "výrobu" virtuálních uniforem pomocí technologie původně určenou pro zjišťování nerovností na raketoplánech NASA by přišly v niveč, kdyby za CoD 3 nestál někdo, kdo by to neuměl dát správně dohromady.


 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 24870
Měsíc: 166
Den: 9